Odovzdali sme tohtoročné mestské ocenenia
V nedeľu 25. mája vedenie mesta odovzdalo tohtoročné mestské ocenenia. Slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva sa konalo v Mestskom kultúrnom stredisku a zúčastnili sa na ňom aj vzácni hostia – zástupcovia našich partnerských miest. Medzi prítomnými boli: Zoltán Nagy, primátor mesta Gheorgheni (RO), Miklós Szabó, primátor Mosonmagyaróváru (HU), Marie Vaškovicová a Miroslav Polášek, zástupcovia primátora Uherského Brodu (CZ), ako aj Imre Hokstok, starosta obce Győrsövényház (HU).
„Dnes si uctíme sedem osobností, ktoré v rôznych oblastiach – v kultúre, vzdelávaní, športe, verejnom živote či spoločenskej solidarite – dosiahli výnimočné výsledky. Niektorí z nich sa tu narodili, iní prišli odinakadiaľ, no všetci sú so Šamorínom pevne spätý a neochvejne preň pracujú. Sila každej komunity spočíva v jej vzoroch a dnes opäť potvrdzujeme: Šamorín má svoje vzory“, uviedol vo svojom slávnostnom príhovore primátor Šamorína Csaba Orosz.
Slávnostnú atmosféru odovzdávania mestských ocenení spríjemnil pestrý kultúrny program, v ktorom vystúpil komorný orchester Harmonia Classica, tanečné štúdio Grandees, skupina Samaria Klezmer Band, Detský folklórny súbor Csali a žiačka základnej umeleckej školy v Šamoríne, klaviristka Sofia Šefčíková.
Ocenení mesta Šamorín za rok 2025
Ing. Károly Domsitz
Cena Pro Urbe
Károly Domsitz je rodeným Šamorínčanom, v našom meste absolvoval základnú školu aj gymnázium. Následne v roku 1972 získal diplom na Fakulte elektrotechniky STU. Dlhé roky hral za miestny basketbalový klub a mal blízko aj k futbalu. Po roku 1990 bol predsedom Základnej organizácie Csemadoku v Šamoríne. Vo volebnom období 1998–2002 bol viceprimátorom Šamorína, následne ho Šamorínčania dvakrát (2002–2006 a 2006–2010) zvolili za primátora mesta. Dve volebné obdobia pôsobil aj ako poslanec samosprávneho kraja. Za jeho vedenia bola modernizovaná a rozšírená čistička odpadových vôd v Šamoríne. K jeho zásluhám patrí založenie Festivalu Pomlé. Jeho pravdepodobne najvýznamnejším výsledkom bolo založenie šamorínskeho priemyselného parku v roku 2006. Dal obnoviť amfiteáter v Pomlé a inicioval tu umiestnenie prvých informačných tabúľ v rámci spoločného projektu s inými dunajskými regiónmi. Aj vďaka jeho osobným kontaktom bol v našom meste postavený športový komplex x-bionic sphere v roku 2011. Považoval za dôležité ochrániť budovu bývalého paulánskeho kláštora. Jeho aktivity boli motivované hlbokým lokálpatriotizmom, pocitom služby pre komunitu a vierou v krajší Šamorín.
Alexander Rigó
Cena primátora
Alexander Rigó sa narodil v Šamoríne a študoval na miestnej základnej škole s vyučovacím jazykom maďarským. V rokoch 1990 až 1993 sa v Bratislave vyučil za strojného zámočníka a následne niekoľko rokov pracoval v tomto odbore. Vo svojich 15 rokoch začal s hudbou, hral na gitare a spieval. Na klavíri sa naučil hrať ako samouk. Spočiatku hrával na rodinných oslavách a narodeninách. V rokoch 1998-1999 zorganizoval v mestskom kultúrnom stredisku veľkolepý rómsky festival s názvom Gyere, táncolj, cigánylány („Ty len tancuj, kým ti hrám“), kde vystúpili miestni hudobníci. Jeho snom bolo jedného dňa mať vlastný hudobný podnik. Pustil sa do toho a z ničoho vybudoval hudobný klub, ktorý dáva rovnakú šancu vystupovať mladým začínajúcim hudobníkom aj renomovaným hviezdam domáceho a zahraničného hudobného sveta. Jeho Šup Šup Music Club oslavuje tento rok 25. výročie svojho založenia. Alexander Rigó organizuje každoročný Rómsky festival a v rokoch 2013 až 2019 zorganizoval aj miestnu spevácku súťaž Hudba v duši. Popri klube prevádzkuje v rámci rodinného podnikania aj malú reštauráciu.
Peter Varga
Cena Pro Honoris
Peter Varga sa narodil v Šamoríne. Na tenisové kurty v Pomlé prvýkrát zavítal už ako päťročný a odvtedy je členom najstaršieho športového klubu Šamorína. Pretekať začal ako desaťročný pod vedením trénera Tenisového klubu ŠTK Šamorín Ernőa Budayho a dosiahol pozoruhodné výsledky. Čoskoro sa dostal do B družstva starších žiakov, následne do A družstva dospelých. Ako hráč za klub v maďarskej obci Taksony hral v prvej lige a tiež Extralige. V seniorskej skupine hosťoval v kluboch Piešťan, Dunajskej Stredy a v PRO SET Bratislava a reprezentoval Slovensko na španielskych majstrovstvách sveta v tenise. S trénerstvom začal v roku 1994 a dodnes vychováva mladých šamorínskych tenistov. Odchoval viacerých úspešných hráčov, ktorí reprezentovali Šamorín na rôznych domácich a zahraničných súťažiach. Peter Varga je aktívnym členom vedenia tenisového klubu a o kurty a ich okolie sa príkladne stará už takmer polstoročie. Jeho mottom je – Cieľom nie je úspech, ale cesta, ktorá k nemu vedie. Snaha a práca sú vždy dôležitejšie ako výsledok samotný.
Mária Domsitz
Cena Pro Civis
Mária Domsitz rod. Érseková sa narodila v Šamoríne, kde maturovala v miestnom maďarskom gymnáziu v roku 1963. K deťom mala vždy pozitívny vzťah a preto sa orientovala na pedagogickú dráhu. Po ukončení štúdia pracovala v šamorínskej pľúcnej nemocnici a stala sa tam vychovávateľkou sirôt. V malotriedke v Hornom Mýte vyučovala výtvarnú a hudobnú výchovu, viedla zbor a organizovala kultúrne podujatia. Po veľkej povodni sa stala vychovávateľkou detí dočasne prevezených z postihnutých území. V roku 1989 sa stala sakristiánkou miestneho rímskokatolíckeho kostola, vyučovala náboženskú výchovu a sama absolvovala štúdium výuky náboženstva. V roku 1990 sa zamestnala v Základnej škole Mateja Korvína ako učiteľka náboženskej výchovy, pripravovala deti na sviatosti prvého svätého prijímania a birmovania a učila ich betlehemské hry. Dodnes spolupracuje pri obradoch a spieva smútočné piesne na pohreboch. Každú sobotu je vedúcim hlasom veriacich na obradoch v mliečňanskej kaplnke. Jej služba trvá už dlhých 36 rokov.
MUDr. Edita Babejová
Cena Pro Humana
Edita Babejová sa narodila v Šamoríne a vyrastala v Čilistove. Základnú školu a gymnázium absolvovala v našom meste. Po maturitách študovala na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského, kde získala lekársky diplom v roku 1967. Pracovala v dunajskostredskej nemocnici a od roku 1972 na internom oddelení v Šamoríne. V roku 1973 dokončila atestáciu v odbore vnútorné lekárstvo a pracovala v šamorínskej poliklinike. V roku 1983 získala ďalšiu atestáciu ako všeobecný lekár a v roku 1989 otvorila ambulanciu obvodného lekára. Počas celej svojej lekárskej praxe nabádala svojich pacientov na pravidelné preventívne prehliadky a šírila osvetu v otázkach prevencie obezity, srdcovo-cievnych ochorení a chorôb tráviaceho traktu. Viac ako dvadsať rokov ošetrovala klientov miestneho domova seniorov, spolupracovala s miestnou organizáciou Slovenského Červeného kríža, prednášala a poskytovala poradenstvo. Roky tiež spolupracovala na posudzovaní žiadostí o opatrovateľský príspevok podaných na Mestský úrad Šamorín.
Dušan Veselko
Cena Pro Futura
Dušan Veselko bol dlhé roky riaditeľom šamorínskej Základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským. Narodil sa v obci Dolná Krupá, pedagogické štúdium absolvoval v Trnave a Banskej Štiavnici. Následne začal učiť na slovenskej základnej škole v Šamoríne. Bol jej riaditeľom v období od 1965 do 1988. V školskej budove kolaudovanej v roku 1958 fungovali súčasne štyri školy – slovenská základná škola, slovenské gymnázium, maďarská základná škola a tiež maďarské gymnázium. Šamorínska slovenská základná škola bola v tom čase druhou najväčšou základnou školou na Slovensku. Škola ponúkala kvalitné vzdelanie, dôkazom čoho bola pravidelná účasť a ocenenia jej žiakov na rôznych súťažiach (študentské olympiády, športové a jazykové súťaže). Dušan Veselko vytvoril pre učiteľský zbor veľmi príjemnú pracovnú atmosféru, bol empatickým, podporujúcim a preto aj veľmi obľúbeným riaditeľom. Do školy prichádzal ešte aj ako dôchodca, aby pomáhal svojim kolegom. Jeho žiaci opustili brány školy vyzbrojení hlbokými vedomosťami do života.
Erzsébet Méry
Cena Pro Cultura
Erzsébet Méry je pedagogičkou, vydavateľkou a miestnou historičkou. Ako rodená Šamorínčanka má silné väzby k Mestskému majeru, kde žili jej predkovia. Remeslu kníhviazačstva sa priučila už ako žiačka základnej školy. Po absolvovaní Strednej zdravotníckej školy v Dunajskej Strede pracovala krátko v zdravotníctve, po narodení jej troch detí však začala študovať ekonómiu. V roku 1996 založila Vydavateľstvo Heuréka. V rokoch od 2009 do 2023 viedla centrálne kníhkupectvo s učebnicami na Univerzite Komenského v Bratislave. V roku 2010 získala pedagogický diplom na Pedagogickej fakulte Univerzity Hansa Selyeho. Od roku 2009 je členkou výskumnej skupiny združenia Hajnóczy Péter Hagyatékgondozó Műhely (Združenie P. Hanóczyho za zachovanie pozostalostí, pozn. prekl.) so zázemím na Univerzite v maďarskom Szegede. V roku 2016 obhájila doktorský diplom. Ako nadšenkyňa miestnej histórie mapovala, skúmala a spracovala dejiny novodobého tehliarskeho priemyslu a označenia tehál. Je členkou Šamorínskeho výboru pre zachovanie hodnôt (Somorjai Értéktár Bizottság) a významne prispela k vyhláseniu miestnej ochrany starých náhrobných kameňov na šamorínskom cintoríne. Jej náučné prechádzky mestským cintorínom alebo lesoparkom Pomlé sprevádza obrovský záujem a jej prednášky o miestnej histórii sú taktiež veľmi populárne. Je spoluautorkou náučnej publikácie o miestnej histórii Po stopách pokladov Šamorína. Dodnes pomáha nájsť a vyhľadať potomkov niekdajších rodín vysídlených zo Šamorína.
Všetkým oceneným aj touto cestou srdečne blahoželáme.