Átadtuk a város idei díjait
Május 25-én városunk elöljárói a meghívott vendégek jelenlétében átadták Somorja idei városi díjait. A városi művelődési központban megtartott ünnepi képviselő-testületi ülésen jelen voltak városunk testvértelepüléseinek képviselői is – Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere, Szabó Miklós, Mosonmagyaróvár polgármestere, Marie Vaškovicová és Miroslav Polášek Uherský Brod alpolgármesterei, valamint Hokstok Imre, Győrsövényház polgármestere.
„Ma hét olyan személy munkásságát ismerjük el, akik különböző területeken kiemelkedőt alkottak: kultúrában, oktatásban, sportban, közéletben, vagy éppen a közösségi szolidaritás területén. Egyesek városunk szülöttei, mások máshonnan érkeztek, de mindannyian szilárdan kötődnek Somorjához, és rendíthetetlenül dolgoznak érte. Egy közösség ereje a példaképeiben rejlik, és ma ismét megerősítést nyer: Somorjának vannak példaképei“ – fogalmazott Orosz Csaba polgármester ünnepi beszédében.
A díjátadó ünnepségen fellépett a Harmonia Classica kamaraegyüttes, a Grandees táncstúdió, a Samaria Klezmer Band, Csali Gyermek Néptáncegyüttes ifjúsági csoportja, valamint Sofia Šefčíková, a somorjai művészeti alapiskola zongora szakos növendéke.
Somorja díjazottjai 2025-ben
Domsitz Károly
Pro Urbe díj
Tősgyökeres somorjai lakos, itt végezte el az alapiskolát és a gimnáziumot, majd 1972-ben diplomát szerzett a pozsonyi Műszaki Egyetem Villamosmérnöki Karán. Hosszú éveken át kosárlabdázott a helyi csapatban, szívügye volt a labdarúgás is. Az 1990-es években a Csemadok Somorjai Alapszervezetének elnöke volt. A 1998–2002-es választási időszakban Somorja alpolgármestereként dolgozott, ezt követően két ciklusban (2002–2006 és 2006–2010) a város polgármestere volt. Két választási cikluson át megyei képviselő volt. Vezetése alatt korszerűsítették és bővítették a városi szennyvíztisztító telepet. Nevéhez fűződik a Pomlé Fesztivál elindítása. Legjelentősebb eredménye talán a Somorjai Ipari Park megalapítása volt 2006-ban. Ő újíttatta fel a Pomlé parkerdő szabadtéri színpadát, és a Duna menti régiókkal közös projekt keretében kezdeményezte az első információs táblák kihelyezését. Személyes kapcsolatainak is köszönhetően épült meg 2011-ben városunkban az X Bionic Sphere. Fontosnak tartotta a volt paulánus kolostor megóvását. Domsitz Károly tevékenységét mindig mély lokálpatriotizmus, a közösség iránti szolgálat és a város jövőjébe vetett hit jellemezte.
Rigó Sándor
A polgármester díja
Rigó Sándor Somorján született, a somorjai magyar tannyelvű iskolába járt, 1990 és 1993 között géplakatosnak tanult Pozsonyban, utána néhány évig ott is dolgozott. 15 éves korában kezdett zenélni, gitáron játszott és énekelt. Autodidakta módon megtanult zongorázni. Kezdetben családi ünnepségeken, születésnapokon játszott. Gyere, táncolj, cigánylány címmel nagyszabású roma fesztivált szervezett a helyi művelődési házban, 1998–1999-ben, főleg helyi zenészek részvételével. Álma volt egy zenés szórakozóhely megalapítása. Belevágott hát, és felépített egy zenei klubot, ahol a kezdő fiatalok éppúgy lehetőséget kapnak a szereplésre, mint az ismert hazai és külföldi zenészek. Az általa alapított Sup Sup Music Club idén ünnepli fennállásának 25 évfordulóját. Ő szervezi a Roma Fesztivált, 2013 és 2019 között a Lelkünkben a zene című énekversenyt is Rigó Sándor szervezte. A klub mellett családi vállalkozásként egy kisvendéglőt is működtet.
Varga Péter
Pro Honoris díj
Varga Péter Somorján született. Ötéves korában ismerkedett meg a pomléi teniszpályával. Azóta tagja Somorja legrégibb klubjának. Tízéves korában Buday Ernő edző keze alatt kezdett versenyezni, az STK somorjai teniszklubjában, és nagyon szép eredményeket ért el. Hamarosan az idősebb diákok B csapatában, majd a felnőttek A csapatában játszott. A taksonyi egyesület játékosaként az I. ligában és az Extraligában is teniszezett. A szenior korhatárt elérve vendégjátékosként a Pöstyén, a Dunaszerdahely és a PRO SET Bratislava színeiben szerepelt. Mint szenior játékos képviselte Szlovákiát a spanyolországi világbajnokságon. 1994-ben kezdte edzői tevékenységét, és máig a somorjai teniszezők oktatója. Jó néhány sikeres játékos került ki a keze alól, akik számos hazai és nemzetközi versenyen képviselték Somorját. Peter Varga a teniszklub a vezetőségének aktív tagja, és közel fél évszázada gondozza a teniszpályákat és a környéket. Jelmondata: Nem a siker a cél. hanem a hozzá vezető út. Az igyekezet és a munka mindig fontosabb, mint az eredmény.
Domsitz Mária
Pro Civis díj
Domsitz Mária, született Érsek Mária Somorján járt alapiskolába, a helyi magyar tannyelvű gimnáziumban érettségizett 1963-ban. Mindig gyerekekkel szeretett volna foglalkozni, ezért pedagógiai tanulmányokba kezdett, majd a somorjai tüdőgondozóban kezdett dolgozni, az árva gyerekek nevelője lett. A vámosfalui kisiskolában rajz- és zeneórákat tartott, énekkart vezetett, kultúrműsorokat szervezett. Az 1956-os nagy árvíz után az árvíz sújtotta területekről biztonságos helyre szállított gyerekek nevelőjeként dolgozott. 1989-ben elvállalta a helyi katolikus templom sekrestyési állását, hitoktatói feladatokat végzett, közben elvégezte a hitoktatói tanfolyamot. 1990-ben került a Somorjai Corvin Mátyás Alapiskolába hitoktatónak. Ő készítette fel a diákokat az elsőáldozás és a bérmálás szentségére, betlehemi játékokat tanított be. Segédkezik a keresztség szentségének kiszolgáltatásában és búcsúztató énekléssel közreműködik a temetési szertartásokon. Szombatonként a tejfalui kápolnában énekkel vezeti a híveket. 36 éve végzi ezt a szolgálatot.
Edita Babejová
Pro Humana díj
Edita Babejová Somorján született, Csölösztőn nőtt fel. Somorján járt alapiskolába és gimnáziumba. Érettségi után a Comenius Egyetem Orvostudományi Karán szerzett orvosi diplomát 1967-ben. A dunaszerdahelyi kórházban, majd 1972-ben a somorjai belgyógyászaton dolgozott. 1973-ban letette a belgyógyászati szakorvosi vizsgát, és a somorjai rendelőintézetben dolgozott. 1983-ban újabb szakorvosi vizsgát tett általános orvoslásból, és 1989-ben körzeti orvosi rendelőt nyitott. Egész orvosi praxisa folyamán nagy hangsúlyt fektetett a rendszeres szűrővizsgálatokra, arra, hogy egészségtudatosságra, a túlsúlyosság, a szív- és érrendszeri, valamint az emésztőrendszeri betegségek megelőzésére ösztönözze a pácienseit. Több mint húsz évig kezelte a helyi idősotthon lakóit, részt vett a Szlovák Vöröskereszt helyi szervezetének munkájában, előadásokat, tanácsadást tartott.Éveken keresztül segítette a Somorjai Városi Hivatalhoz benyújtott betegellátási kérvények elbírálását.
Dušan Veselko
Pro Futura díj
Dušan Veselko hosszú éveken keresztül volt a Somorjai Szlovák Tanítási Nyelvű Alapiskola igazgatója. Alsókorompán (Dolná Krupá) született, pedagógiai tanulmányait Nagyszombatban és Selmecbányán végezte. Somorján, a helyi szlovák tanítási nyelvű alapiskolában kezdett tanítani. 1965-től 1988-ig igazgatta az iskolát. Az 1958-ban átadott iskolaépületben négy iskola – a szlovák alapiskola, a szlovák gimnázium, a magyar alapiskola és a magyar gimnázium működött. A somorjai szlovák alapiskola volt az ország második legnagyobb létszámú iskolája. Az oktatási intézmény kitűnően működött, ezt bizonyították a versenyeken (diákolimpia, sportversenyek, nyelvi versenyek) elért szép eredmények is. Dušan Veselko igazgató jó hangulatú tantestületet alakított ki, megértő és tapintatos vezető volt, irányította és tanácsokkal látta el a kollégákat, munkatársai nagyon kedvelték. Még nyugdíjasként is bejárt az iskolába, és segítette a kollégákat. A rábízott tanulókat alapos tudással felvértezve bocsátotta ki az életbe.
Méry Erzsébet
Pro Cultura díj
Méry Erzsébet tanár, könyvkiadó, helytörténész tősgyökeres somorjaiként szorosan kötődik a Városmajorhoz, ahol nagyszülei, déd- és ükszülei is éltek. Még alapiskolás volt, amikor megtanulta a könyvkötészetet. A Dunaszerdahelyi Egészségügyi Szakközépiskola elvégzése után rövid ideig az egészségügyben dolgozott, majd három gyereke születését követően közgazdaságtant tanult. 1996-ban megalapította a Heuréka Könyvkiadót. 2009 és 2023 között a pozsonyi Comenius Egyetem központi tankönyvboltját vezette. 2010-ben szerzett tanári diplomát a Selye János Egyetem Pedagógiai Karán. 2009-től a Szegedi Tudományegyetemen működő Hajnóczy Péter Hagyatékgondozó Műhely kutatócsoportjának tagja. 2016-ban védte meg doktori dolgozatát. Gyűjtései, kutatásai során feldolgozta Somorja újkori téglaiparát és téglajeleit. A Somorjai Értéktár Bizottság tagjaként kivette részét a somorjai köztemető régi síremlékeinek védetté nyilvánításában. Temetői sétáit, a Pomlé parkerdőben tett sétáit óriási érdeklődés kíséri, helytörténeti előadásai nagyon népszerűek. Társszerzője a Somorjai Kincskereső című kiadványnak. Segíti a kitelepített somorjai családok leszármazottainak felkutatását.
Mindannyiuknak ez úton is gratulálunk.